Există cărți proaste sau doar gusturi diferite?
Nu am crezut niciodată în conceptul de artă proastă. Fie că este vorba despre muzică, filme sau literatură, eu nu cred că există artă nereușită. Cred, însă, în gusturi diferite și în dreptul fiecăruia de a avea opinii personale.
M-am confruntat întotdeauna cu persoane care m-au judecat pentru gusturile mele în materie de literatură. Am crescut citind cărți despre vârcolaci, vampiri și vrăjitoare, schimbând genul, din când în când, cu câte o carte clasică. Diferite persoane din jurul meu mi-au spus în nenumărate rânduri că romanele pe care le citesc nu îmi aduc nimic bun și că nu învăț nimic din ele. Am refuzat cu încăpățânare să ascult aceste persoane și am continuat să mă pierd în lumi fantastice. Bineînțeles, uitându-mă înapoi, mă îndoiesc și eu de gusturile mele din trecut, dar nu regret nici una dintre cărțile pe care le-am citit. Motivul este simplu. La vreme aceea, cărțile respective mi se potriveau și îmi plăceau. Găseam în ele lucrurile pe care le căutam, chiar dacă acum nu îmi mai amintesc ce anume voiam să găsesc într-o carte.
Nu am citit niciodată pentru a învăța. Citesc pentru că lectura mă relaxează și mă duce pe tărâmuri fantastice. Faptul că mai și învăț câte ceva din ce citesc este cu siguranță un bonus. Însă eu vreau ca o carte să mă facă să uit de mine. De aceea nici nu prea mă interesează genul, autorul sau coperta în momentul în care decid să citesc o anumită carte sau o serie. Dacă o carte are puterea de a mă captiva de la primele pagini, aceste detalii sunt irelevante. Depinde, bineînțeles, și de starea mea. Din cauza aceasta, uneori mă întorc la anii copilăriei și mă delectez cu un roman fantasy ușor de citit. Alteori, citesc clasici și apoi aleg o carte de Murakami.
Nu mă încred în genuri, autori, edituri sau recomandări. Mă încred, însă, în propriile mele gusturi și în dreptul meu de a alege să citesc orice mă atrage, fie că vorbim de YA, cărți clasice sau literatură contemporană. Lumea aceasta este caracterizată de diversitate. Fiecare om este diferit și este în ADN-ul nostru să avem gusturi diferite. De aceea refuz să cred că există cărți proaste. Sigur, există cărți mai slab scrise, cu multe clișee și povești îndoielnice. Însă un lucru pe care l-am învățat în cei cinci ani ai mei de blogging este faptul că anumite cărți care mie nu îmi plac sunt adorate de alți cititori și vice versa. Cred că vi s-a întâmplat și vouă să citiți o carte pe care o lume întreagă o citește și o iubește, dar voi să nu puteți să treceți de primele două capitole. De ce? Pentru că nu este pe gustul vostru.
Dacă intrați într-o librărie veți înțelege imediat că există câte o carte pentru fiecare, însă nu toate cărțile sunt potrivite pentru oricine. Este strict vorba despre gusturi. Ce mie îmi place și mi se potrivește, ție nu îți place pentru că suntem două persoane diferite, cu minți, trăiri și sentimente diferite. Din cauza aceasta nu voi înțelege niciodată de ce unii oameni țin să facă de râs un autor sau o carte. Dacă ai citit ceva și nu ți-a plăcut, nu înseamnă că mie nu îmi va plăcea sau că nu trebuie să mai citească nimeni respectiva carte.
Nu cred, de asemenea, că romanele care au multe recenzii pozitive sunt neapărat bune, dar nici că cele cu câteva recenzii proaste nu merită citite. Depinde de cititor. Fiecare carte este diferită pentru fiecare persoană care o citește. Edmund Wilson a spus că niciodată două persoane nu vor citi aceeași carte. O poveste poate fi percepută în moduri diferite, depinzând de experiențele, trăirile și inima fiecărui om care o citește.
Așa că nu, dragilor, nu cred că există cărți proaste. Cred că există cărți nepotrivite pentru vârsta la care sunt citite, pentru gusturi și pentru momentele în care acestea sunt citite. Nu mai țineți cont de ce ar trebui să citiți! Citiți doar cărțile care vă plac, indiferent că sunt YA, fantasy, thriller, clasice, scrise de Sandra Brown sau de Tolstoi. Iar data viitoare când cineva se uită ciudat la voi pentru alegerile pe care le faceți când vine vorba de cărți, aduceți-le aminte că este dreptul vostru să citiți ce vreți.
7 Comentarii
ComenteazaCornelia Popa / March 25, 2016 la 11:40 am
De acord cu tine 100%! Chiar voiam să scriu și eu despre asta! Mi se pare de-a dreptul nedreptul cum cataloghează lumea cărțile. Totul ține de gustul cititorului. 🙂
Bianca / March 25, 2016 la 9:42 pm
Într-adevăr, este nedrept să catalogăm cărțile doar pentru că nu sunt pe gustul nostru. Mă bucur că ești de acord! 🙂
Teodora / April 2, 2016 la 10:48 pm
Inca citesc carti cu varcolaci si vampiri.La fel sunt judecata pentru gustul meu in materie de carti.Indiferent de gen nu mi se pare corect sa le catalogheze asa .Cititul niciodata nu se va demoda .Cand am fost intr-o etapa proasta a vietii mele lectura m-a salvat .Asa ca nu exista arta proasta doar gusturi diferite si oameni trebuie sa inteleaga nu sa judece .
Bianca / December 5, 2016 la 8:33 pm
Tocmai datorită faptului că arta salvează nu ar trebui să o judecăm prea aspru sau să o catalogăm. Întotdeauna va exista cineva care se va regăsi într-o carte pe care majoritatea poate că o denegrează. 🙂
Ce au scris BookBlogerii în martie 2016 - Cărţi care contează / April 5, 2016 la 8:36 am
[…] Există cărți proaste sau doar gusturi diferite?(www.serialreaders.com) […]
Stuttman Ovidiu / November 30, 2016 la 2:05 am
Am citit si inca citesc carti loveswept ( ed.Miron – “Romane de dragoste , pe care nu le veti uita niciodata , scrise de autori cunoscuti ai genului”.)
Daca inainte erau catalogate drept maculatura , iata ca moda lor revine in colectii precum : Carti romantice sau Iubiri de poveste (ed.Lira/Alma) 🙂
Nu te astepta sa gasesti doar romantism in aceste carti.Ele au mult mister (Amanda Quick) , magie / puteri supranaturale (Mary Jo Putney) sau subiecte tabu (Jackie Collins) etc.
Lectura placuta !
Bianca / December 5, 2016 la 8:36 pm
Sunt de părere că nici o carte nu poate fi pusă într-o singură categorie. Așa cum ai spus și tu, cărțile romance au uneori elemente și din alte genuri. La fel cum, spre exemplu, cele mai multe thrillere au și o poveste de dragoste acolo, printre rânduri. 🙂